Wyrazy na literę Ł

Z poniższej listy wybierz jakiej długości słowa na literę Ł Cię interesują.

Słowa na literę Ł nie są rzadkością w słownkiku wyrazów polskich. Litera „Ł”, czyli w wymowie popularne „eł”, natomiast w piśmie przekreślone L, bądź L z kreską ukośną. Jest to szesnasta litera Polskiego alfabetu. Co ciekawe, popularne w Polsce „Ł” występuje także w kilku innych alfabetach języków słowiańskich (możemy odnaleźć literkę „Ł” w alfabecie dolnołużnickim, górnołużnickim, kaszubskim, a także w łacinkach białoruskich i ukraińskich). Warto także dodać, że ta literka występuje w języku weneckim, wilamowickim, a także w języku Nawahów. Jeśli chodzi o wymowę, litera „Ł” oznacza spółgłoskę w językach słowiańskich i w językach indiańskich.

Historia literki „Ł” rozpoczyna się od traktatu Jakuba Parkowicza w roku 1440. On sam zaproponował literę przypominającą „L”, oznaczając ją jako tą samą literę, lecz z kreską biegnącą ku górze i idącą w lewo. Aktualna ortografia wprowadzona została natomiast przez Stanisława Zaborskiego, który w wydanej w Krakowie w latach 1514-1515 książce pod tytułem „Orthographia seu modus recte scribendi et legendi Polonicum idioma quam utilissimus” użył jej pierwszy raz w oficjalnej formie pisanej. Ten sam pisarz uważany jest za ojca, który do życia powołał także literę „ż”.

Poniżej znajdą Państwo niezwykle efektywny leksykon językowy, który pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i znaleźć wszelakie słownictwo rozpoczynające się od litery „Ł”. Jest to idealna propozycja, dzięki której będą mogli Państwo rozwinąć swój język i poznać słowa, które są mniej lub bardziej znane i rozpoczynające się właśnie od tej litery. Często nie wiemy, jak bardzo bogate jest nasze słownictwo i jak wiele ciekawych słów kryje się pod daną literką, w tym literką „Ł”.

Słownik Scrabble Zaawansowane Wszystkie słowa Pomoc Notes do gier Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty