Wyrazy na literę Ó

Z poniższej listy wybierz jakiej długości słowa na literę Ó Cię interesują.

Słowa na literę Ó są raczej rzadkością w słowniku wyrazów polskich. Litera „Ó”, czyli innymi słowy „O” kreskowane, „U” kreskowane albo „U” zamknięte to dwudziesta pierwsza litera alfabetu polskiego. Niegdyś w naszym języku oznaczała iloczas (czyli zjawisko opisane jako prozodyjne, które charakteryzuje się różnicą długości trwania sylab lub głosek).

Następnie długie „o” przeistoczone zostało w pochylone „o” (jako głoska pomiędzy O a U). Później natomiast wymowa zaczęła być przekształcana w „U”, aż do finalnego zrównania wymowy w języku, który znamy po dzień dzisiejszy. Jeśli zaś chodzi o zapis, ten nadal pozostaje odmieniony przez „ó” i „u”, co potrafi prowadzić do problemów wynikających z różnic, które znajdziemy w ortografii niektórych wyrazów w słowniku Polskim.

Historia literki „ó” w polskich książkach pojawia się w roku 1654. Pierwotnie literkę „ó” znajdziemy w drukach, które pochodzą z drukarni Akademii Zamojskiej. Warto nadmienić, że różnica w wymowie zarówno „ó” jak i „u” do dziś zachowała się w niektórych gwarach, między innymi w gwarze góralskiej, cieszyńskiej, żywieckiej i tym podobnych. Na samym Podhalu wymowa potrafi być nieco zbliżona co C niż do U.

Idealnym tego przykładem są słowa takie jak Bug i Bóg, czy też lud i lód. Owe słowa wymawia się w zupełnie inaczej w tych gwarach, skutkiem czego nie potrzebujemy znać sensu całego zdania aby stwierdzić, czy mowa jest o „Bugu” czy „Bogu”.

Jeśli zaś chcielibyśmy usłyszeć konkretny przykład brzemienia głoski „ó”, wystarczy posłuchać piosenek folkowych, czyli dla przykładu Golca uOrkiestry.

Słownik Scrabble Zaawansowane Wszystkie słowa Pomoc Notes do gier Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty