Wyrazy zakończone literą Ó

Słowa kończące się na literę Ó - kompletna lista, analizy liter

W języku polskim mamy bardzo rozbudowaną i różnorodną leksykę. Ciekawostką, która może zaskoczyć wielu, jest fakt, że w języku polskim nie ma słów kończących się na literę "Ó". Choć phonetycznie litera "ó" jest często wymawiana jako "u", nie znajdziemy ani jednego przykładu słowa, które kończyłoby się na tę literę w formie pisemnej. To fascynujący aspekt polszczyzny, na który warto zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli interesujesz się językoznawstwem.

Jednym z powodów, dla których nie istnieją słowa kończące się na "ó", jest specyfika polskiego alfabetu i ortografii. Litera "ó" jest wynikiem fonetycznej ewolucji i historycznie pochodzi od samogłoski długiej "o". Praktycznie każde słowo, które mogłoby kończyć się na "ó", kończy się na jego alternatywę, czyli "u". Przykładem może być różnica między "mówił" a "mów", gdzie w drugim przypadku "ó" zmienia się na "u".

Co jeszcze bardziej ciekawe, polska ortografia zawiera również mechanizmy zamieniające "ó" na "o" w pewnych kontekstach gramatycznych. Przykładem jest słowo "wóz" w dopełniaczu (wozu). Owo przekształcenie również uniemożliwia istnienie słów kończących się na "ó".

Język polski, z racji swojej bogatej historii i wpływów różnych kultur oraz języków, ma wiele ciekawostek. Inną z nich jest fakt, że mamy kilka liter, które są unikalne dla naszego języka, jak na przykład "ł", "ś", "ź" czy "ż". Ale to właśnie litera "ó" intryguje pod względem jej "nietypowego" zachowania w słowach. Niesamowite jest również to, iż język ten ma mnóstwo wyjątków od reguł, które są często wykorzystywane w literaturze, sztuce i komunikacji codziennej.

Warto również wspomnieć, że chociaż słowa kończące się na "ó" nie występują w polszczyźnie, to ciekawym faktem jest istnienie ogromnej liczby słów zawierających różne inne odmiany litery "o", takie jak "ó", "eu", "ou", które pojawiają się w zapożyczeniach z innych języków. Przykładowo, w polszczyźnie występują różne zapożyczenia z języka francuskiego i angielskiego, które mogą zawierać ciekawe zestawienia samogłoskowe.

Podsumowując, brak słów kończących się na literę "ó" jest unikalną cechą języka polskiego, która czyni go jeszcze bardziej fascynującym dla lingwistów i miłośników języka. Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak funkcjonuje polska ortografia i jesteś ciekaw dalszych językowych ciekawostek, z pewnością znajdziesz wiele do odkrycia.


Słowa na literę Ó - statystyki występowania w języku polskim

Słowa kończące się na literę Ó - występowanie

W języku polskim nie występują słowa kończące się na literę Ó

Słowa na literę Ó - występowanie

Poniżej prezentujemy statystykę występowania słów w języku polskim rozpoczynających się od litery Ó

Wyrazy na literę Ó
Ilość liter Ilość słów [%]
2 3 1,8
3 1 0,6
4 7 4,2
5 3 1,8
6 16 9,5
7 4 2,4
8 23 13,7
9 13 7,7
10 31 18,5
11 16 9,5
12 23 13,7
13 17 10,1
14 7 4,2
15 4 2,4

Frekwencja występowania litery Ó

Statystyka częstotliwości, frekwencji występowania litery Ó w słowach języka polskiego.

Wystąpienia litery Ó w słowach polskich
Ilość wystąpień litery Ó Ilość słów [%]
0 2913551 96,1
1 115630 3,8
2 1649 0,1
3 9 0,0

Wyszukiwanie słów z literą Ó

Jeśli szukasz wyrazów rozpoczynających się, kończących się, lub zawierających literę Ó - skorzystaj z zaawansowanego lub prostego wyszukiwania słów, dostępnego w naszym serwisie. Zaawansowane wyszukiwanie słów pozwala na wykorzystywanie wzorców poszukiwań, również tych korzystających z wyrażeń regularnych. W uproszczonej wersji - wprowadzasz litery, które mają występować w poszukiwanych wyrazach. Linki poniżej.

Zaawansowane wyszukiwanie słów

Proste wyszukiwanie słów

Słownik Scrabble Zaawansowane Wszystkie słowa Pomoc Notes do gier Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty