Wyrazy na literę X

Słowa na literę X - język polski, analiza

Wyrazy na literę X nie występują w słowniku języka polskiego. Słowa na X są rzadkością również w innych językach. Litera X jest dwudziestą czwartą literą alfabetu łacińskiego. Co więcej, litera X jest obecna w sporej ilości alfabetów narodowych, które wywodzą się z alfabetu łacińskiego. Oprócz tego, litera X pełni w rzymskim systemie liczb swoją funkcję, ponieważ jest X oznacza liczbę 10.

Co ciekawe, litera X jest regulowana także przez Polską ortografię. Niegdyś była używana w zapożyczeniach, gdzie w oryginale było X w pisowni. Przykładem tego jest słowo znane nam w formie pisanej jako tekstylia. Pochodzi ono od oryginalnego słowa textilia. Innym przykładem może być słowo contextus, które zostało w naszym kraju „spolszczone” na słowo kontekst.

Takich słów jest jednak zdecydowanie więcej. Przykłady to: expedito, które zostało spolszczone na słowo ekspedycja, luxus, czyli luksus, czy exemplar, co oznacza po polsku egzemplarz. Popularnym zapożyczeniem jest także examen, czyli egzamin.

Dodatkowo, do XIX wieku litera „X” była nawet literą alfabetu polskiego. W tym czasie nie tylko była stosowana w zapożyczeniach, ale także i w rodzimych wyrazach (przykład: xięstwo). Dodajmy do tego fakt, że do dziś litera X zachowana jest w niektórych nazwiskach (przykłady: Axentowicz, Axer, Jaxa, Koxowski, Mixtacki, Rexemowski, Xiężopolski)

Na dzień dzisiejszy litera „X” nie jest używana w oryginalnym słownictwie i nie występuje w języku Polskim. Stosuje się ją jednak w zupełnie innych kontekstach, czyli jako symbole bądź skróty, przykładowo te na tablicach rejestracyjnych auta, a także w wypadku nazewnictw firm, takich jak chociażby Polska firma Hortex.


Słowa na literę X - statystyki występowania w języku polskim

Słowa na literę X - występowanie

W języku polskim nie występują słowa rozpoczynające się od litery X

Słowa kończące się na literę X - występowanie

Poniżej prezentujemy statystykę występowania słów w języku polskim kończących się na literę X

Wyrazy kończące się na literę X

Ilość liter Ilość słów [%]
3 10 15,2
4 3 4,5
5 12 18,2
6 17 25,8
7 14 21,2
8 8 12,1
10 2 3,0

Rozkład wyrazów kończących się literą X

3 Ilość słów
10
4 Ilość słów
3
5 Ilość słów
12
6 Ilość słów
17
7 Ilość słów
14
8 Ilość słów
8
10 Ilość słów
2

Frekwencja występowania litery X

Statystyka częstotliwości, frekwencji występowania litery X w słowach języka polskiego.

Wystąpienia litery X w słowach polskich

Ilość wystąpień litery X Ilość słów [%]
0 3030181 100,0
1 658 0,0

Rozkład słów według wystąpień litery X

0 Ilość słów
3030181
1 Ilość słów
658

Wyszukiwanie słów z literą X

Jeśli szukasz wyrazów rozpoczynających się, kończących się, lub zawierających literę X - skorzystaj z zaawansowanego lub prostego wyszukiwania słów, dostępnego w naszym serwisie. Zaawansowane wyszukiwanie słów pozwala na wykorzystywanie wzorców poszukiwań, również tych korzystających z wyrażeń regularnych. W uproszczonej wersji - wprowadzasz litery, które mają występować w poszukiwanych wyrazach. Linki poniżej.

Zaawansowane wyszukiwanie słów

Proste wyszukiwanie słów

Słownik Scrabble Zaawansowane Wszystkie słowa Pomoc Notes do gier Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty