Wyrazy na literę X

Z poniższej listy wybierz jakiej długości słowa na literę X Cię interesują.

Wyrazy na literę X nie występują w słowniku języka polskiego. Słowa na X są rzadkością również w innych językach. Litera X jest dwudziestą czwartą literą alfabetu łacińskiego. Co więcej, litera X jest obecna w sporej ilości alfabetów narodowych, które wywodzą się z alfabetu łacińskiego. Oprócz tego, litera X pełni w rzymskim systemie liczb swoją funkcję, ponieważ jest X oznacza liczbę 10.

Co ciekawe, litera X jest regulowana także przez Polską ortografię. Niegdyś była używana w zapożyczeniach, gdzie w oryginale było X w pisowni. Przykładem tego jest słowo znane nam w formie pisanej jako tekstylia. Pochodzi ono od oryginalnego słowa textilia. Innym przykładem może być słowo contextus, które zostało w naszym kraju „spolszczone” na słowo kontekst.

Takich słów jest jednak zdecydowanie więcej. Przykłady to: expedito, które zostało spolszczone na słowo ekspedycja, luxus, czyli luksus, czy exemplar, co oznacza po polsku egzemplarz. Popularnym zapożyczeniem jest także examen, czyli egzamin.

Dodatkowo, do XIX wieku litera „X” była nawet literą alfabetu polskiego. W tym czasie nie tylko była stosowana w zapożyczeniach, ale także i w rodzimych wyrazach (przykład: xięstwo). Dodajmy do tego fakt, że do dziś litera X zachowana jest w niektórych nazwiskach (przykłady: Axentowicz, Axer, Jaxa, Koxowski, Mixtacki, Rexemowski, Xiężopolski)

Na dzień dzisiejszy litera „X” nie jest używana w oryginalnym słownictwie i nie występuje w języku Polskim. Stosuje się ją jednak w zupełnie innych kontekstach, czyli jako symbole bądź skróty, przykładowo te na tablicach rejestracyjnych auta, a także w wypadku nazewnictw firm, takich jak chociażby Polska firma Hortex.

Słownik Scrabble Zaawansowane Wszystkie słowa Pomoc Notes do gier Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty