Znaczenie:
Wleczydło to staropolskie określenie domowego, drewnianego narzędzia służącego do mielenia ziaren, ziół, przypraw czy innych substancji na proszek lub mąkę. W przeszłości wleczydło było nieodzownym elementem domowych kuchni, gdzie używano go do mielenia np. maku, pieprzu, kawy czy soli. Podczas użytkowania wleczydło przymocowywano do blatu, a następnie za pomocą ruchów obrotowych rękojeścia dokonywano mielenia substancji znajdującej się pod spodem. Był to prosty, ale skuteczny sposób uzyskiwania drobno zmielonych produktów.
Opis:
Słowo "wleczydło" niesie ze sobą nutę tradycji oraz nostalgia za dawnymi czasami, kiedy wiele czynności wykonywano ręcznie, w sposób bardziej zindywidualizowany i bez zautomatyzowanego sprzętu. Praca z wleczydłem wymagała cierpliwości i siły, ale jednocześnie pozwalała na bliski kontakt z produktem, który był mielony. Dziś wleczydła rzadko spotyka się w użytku domowym, jednak ich obecność w kuchni nadal może kojarzyć się z tradycją i wartościami rodzinymi.
Podsumowując:
W słowie "wleczydło" można odnaleźć elementy historii, praktyczności oraz domowego ciepła. To narzędzie, które kiedyś było nieodłącznym elementem wielu polskich domów, a dziś przypomina nam o prostocie i autentyczności sposobów wykonywania codziennych czynności. Słowo to ma swoje miejsce w kulturowym dziedzictwie, które warto pielęgnować i doceniać.
Jakie najdłuższe słowa można ułożyć z liter WLECZYDŁO?
Najdłuższym słowem, możliwym do ułożenia z liter WLECZYDŁO jest wyraz Wleczydło. Ilość liter: 9. Drugim najdłuższym słowem jest słowo Doleczył. Ilość liter: 8
Jakie anagramy można ułożyć ze słowa WLECZYDŁO?
Niestety w języku polskim, nie występuje słowo, będące anagramem słowa Wleczydło.
Ile punktów w Scrabble możemy otrzymać za słowa utworzone z liter W,L,E,C,Z,Y,D,Ł,O?
Najlepiej punktowanym słowem, możliwym do ułożenia z liter WLECZYDŁO jest słowo Wleczydło. Ilość punktów które za niego można otrzymać to: 15. Drugim słowem pod względem ilości punktów jest słowo Doleczył. Ilość punktów możliwych: 14.
Ile liter ma słowo WLECZYDŁO? Ile ma samogłosek i spółgłosek?
Wyraz Wleczydło - ilość liter: 9.
Słowo Wleczydło posiada samogłoski. Ich ilość to: 3. Lista samogłosek występujących w tym wyrazie to: E, O, Y.
Słowo Wleczydło posiada spółgłoski. Ich ilość to: 6. Lista spółgłosek występujących w tym wyrazie: C, D, L, W, Z, Ł.
Jak prawidłowo wymawiać słowo WLECZYDŁO?
Analiza liter - słowo WLECZYDŁO
Słowo WLECZYDŁO po usunięciu powtarzających się znaków, złożone jest z liter: C, D, E, L, Ł, O, W, Y, Z.
Poniżej przeanalizujemy każdą z nich.
Jeśli szukasz wyrazów podobnych do wyrazu WLECZYDŁO - skorzystaj z zaawansowanego lub prostego wyszukiwania słów, dostępnego w naszym serwisie. Zaawansowane wyszukiwanie słow pozwala na wykorzystywanie wzorców poszukiwań, również tych korzystających z wyrażeń regularnych. W uproszczonej wersji - wprowadzasz litery, które mają występować w poszukiwanych wyrazach. Linki poniżej.